رفتن به نوشته‌ها

چگونه ایده هایمان را عملی کنیم؟

همه‌ی ما در طول زندگی خود حداقل یکبار ایده‌ای به ذهنمان رسیده که آن را بهترین راهکار برای بهبود وضعیت خود یا جهان می‌دانیم(!) در هر حوزه‌ای که باشد هیچ فرقی ندارد. اما همینکه آن را برای افراد متخصص آن حوزه مطرح کنیم، متوجه می‌شویم نه تنها یک ایده‌ی واقعی نبوده بلکه بدون پرداختن به جزئیات شکل گرفته و مشخص می‌شود که بنیه شروع را هم ندارد چه رسد که عملی شود!

این تعریف، حکایت کسانی هست که بدون داشتن تجربه، تخصص و شناخت از پیرامون، خروجی های ذهنی خود را ایده نامگذاری کرده و در انتظار عملی شدن و پولسازی سریع آن هستند. اما اینچنین نیست! زیرا دلایل بسیاری وجود دارد که بتوان یک ایده را شناسایی، برای تحقق‌اش برنامه‌ریزی، برای واقعی شدنش مشورت و در انتها عملی کرد. در این مطلب با چند مورد از این سکوها آشنا خواهید شد.

باید بدانیم:

اول: همه‌ی خروجی‌های ذهنمان نمی‌توانند ایده باشند

صرف اینکه تنها خودمان خروجی‌های ذهنمان را ایده بدانیم قطعا درست نیست. یک خروجی زمانی ایده نام می‌گیرد که طرحی برای بهبود وضعیت در یک حوزه باشد. حتی اگر در آن حوزه ایده‌ای مانند ایده شما شروع شده و به سرانجام نرسیده باشد. در اینصورت راهکار شما متناسب با شرایط و تجزیه و تحلیل وضع موجود، باید بگونه‌ای اتفاق بیافتد که در انتها بتوان آن ایده را عملی کرد.

دوم: ایده یکتا نیست

همزمان ممکن است چندین نفر ایده شما را در ذهن خود داشته باشند. این به معنی یکتا نبودن ایده است. هرکدام که بستر مناسب را برای عملی کردن آن آماده کرد می‌تواند ایده را عملی کند. پس باید برای به سرانجام رساندن ایده‌های خود تلاش کنید.

سوم: چرخ را از ابتدا اختراع نکنیم

اگر در یک حوزه مشکل کوچکی وجود داشته باشد؛ تنها کافیست برای رفع آن، مشکل را بیان کنیم. نیاز به اختراع دوباره چرخ و ایده برای زیر و رو کردن آن حوزه نیست!

چهارم: افراد متخصص در آن حوزه را به عنوان گروه مشورتی خود انتخاب کنیم

هر فردی که در حوزه‌ی تخصصی خود فعالیت می‌کند می‌تواند بهترین گزینه برای مشورت باشد. زیرا آن فرد می‌تواند در شناخت زوایای پنهان و جزئیات بسیار کمک کننده باشد. مشاوران خبره نقش اصلی را در سرانجام رسیدن یک ایده ایفا می‌کنند! بدین صورت یک دید کلی و خارج از گود به مسئله نخواهیم داشت.

پنجم: تجزیه و تحلیل کنیم

 • اگر ایده در زمان مناسبی اجرا نشود!
 • اگر مکان مناسبی برایش انتخاب نشده باشد.
 • اگر هزینه‌کردها مناسب و متناسب با ایده صورت نگیرد.
 • اگر تیم قوی و حرفه‌ای وجود نداشته باشد.
 • اگر مدیریت خوبی بر روی تیم وجود نداشته باشد.
 • اگر بخوبی مشورت صورت نگرفته باشد و یا با فرد درستی مشورت نشده باشد!
 • و….

یکی از مهمترین نکاتی که بسیاری از ما به فراموشی می‌سپاریم، تجزیه و تحلیل درست از محیط اطرافمان پس از نهایی شدن ایده‌هایمان است. موارد بسیاری در به سرانجام رسیدن یک ایده و یا شکست آن وجود دارد. مانند: زمانشناسی، هزینه‌کرد، تیم حرفه‌ای، مشورت درست و غیره. اگر در هرکدام از این موارد سهل انگاری شود به معنای شکست در اجرای ایده خواهد بود. این در حالیست که اگر شناخت مناسبی از پیرامون خود داشته باشیم هریک از موارد بالا سکوی پرشی برای اجرایی شدن ایده‌هایمان می‌گردد.

ششم: همه چیز پول نیست!

شکی نیست که بیشتر افراد ایده‌های خود را برای کسب درآمد بیشتر عملی می‌کنند! اما باید دانست که همه چیز پول نیست! بدانید که اگر ایده شما برمبنای پول شکل گرفته، نه برای حل یک مشکل یا ایجاد یک خدمت؛ در دراز مدت باید با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم کنید.

هفتم: انتخاب شریک فداکار

وجود شریکی که در تمام مشکلات پشت شما باشد بهترین اتفاقیست که می‌تواند در اجرای یک ایده بیافتد. یادمان باشد که همیشه بهترین دوست نمی‌تواند بهترین شریک باشد! اگر چنین فکر می کنید وقتش رسیده تا تجدیدنظر کنید. بارزترین نکاتی که باید برای انتخاب شریک خوب در نظر گرفت موارد زیر می‌باشد:

 • معتمد
 • متخصص
 • آگاه و باتجریه
 • مقتدر
 • روحیه بالا
 • محترم

هشتم: مدیری قاطع و انعطاف‌پذیر باشیم

اگر مدیریت ایده را خودتان برعهده گرفتید در عین قاطع بودن انعطاف پذیر هم باشید! شاید با خود بگویید چطور می‌شود هم قاطع بود و هم انعطاف پذیر؟!

بسیار ساده است کافیست در هنگام گرفتن تصمیم های سخت و مهم از پیشنهادات گروه استفاده کرده و در زمان مناسب و بدون ترس آن را عملی کنید. قاطع بودن به معنی خودرای و خودخواه بودن نیست بلکه به معنی اعمال نظر گروهی در قالب یک دستور بدون ترس و استرس است.

نهم: به خودمان ایمان داشته باشید

فکر نمی‌کنم این مورد نیاز به توضیح داشته باشد!

دهم: شکست در ایده را نقطه شروع کار خود قرار دهیم

اگر ایده شما بکر بوده و موفق به عملی کردن آن نشدید در مرحله اول باید به آن امید داشته باشید! تجزیه و تحلیل کنید، مشورت کنید، راهکار خود را تغییر دهید و یا گروه بهتری بسازید تا بتوانید به بهترین نحو ممکن آن را اجرا کنید. شکست در انجام کاری بزرگ بهترین شروع برای شماست.

و در انتها باید این نکته را یادآوری کرد که بدون داشتن صبر هیچ‌یک از این مراحل راهگشا نخواهند بود. پس تا می‌توانید صبر خود را افزایش داده تا بتوانید در بدترین شرایط بهترین تصمیمات را بگیرید.

منتشر شده در مقالات

نظر

 1. امیر رضا امیر رضا

  ایده های شما درست است اما یک مشکل است عیدی که من دارم در خرید و فروش تعسر بدی دارد ماند پیک موتری های که به توانید
  در کسی از سانی خرید مردم را به دستشان برساند ایا این هم چاری دارد

  مثل مردم کمتر می روند سوپرمارکت
  مثل اسنپ چه کار کرد

  • محمود ظروفچی محمود ظروفچی

   امیدوارم منظور شما را درست متوجه شده باشم که فرمودید برخی ایده ها تاثیر بدی روی خرید و فروش یا اقتصاد دارد!
   معمولا هر ایده‌ای که به مرحله اجرا می رسد یکسری نقاط قوت و ضعف دارد که طبیعی است. اما داشتن نقطه ضعف بدین معنی نیست که آن ایده کارایی لازم جهت عملیاتی شدن را دارا نیست. ایده های جدید بر پایه ضعف عملکرد در یک حوزه شکل می گیرند. به معنای دیگر هر ایده می‌آید تا راهکاری برای حل نقاط ضعف در یک حوزه باشد.
   اما اینکه بگوییم ایده های نویی مانند اسنپ از پایه اشتباه هستند باید گفت خیر! نقاط ضعف در آن وجود دارد اما اشتباه نیست. مشکل اصلی بر سر نداشتن قوانین تدوین شده و درست برای اجرای اینچنین طرح هایی است. نمونه های بسیاری در دنیا وجود دارند که بدون مشکلی در کنار طرح های سنتی درحال کار هستند مانند اوبر !
   مثال دیگر درباره قوانین تدوین شده تجارت الکترونیک ایران است که مربوط به دهه ۸۰ شمسی است. قطعا قوانینی که ۱۶ سال از عمر آن میگذرد نمی تواند کارایی لازم را داشته باشد و باید در آن تجدید نظر شود. موارد متعددی وجود دارد که ضعف قوانین در آن باعث بروز مشکلات می شود.
   پس نظر بنده درباره این سوال شما برمیگردد به نبود قوانین و همچنین اجرای آن.

 2. کاملیا کاملیا

  مرسی خیلی عالی بود کمک بزرگی بود

  • محمود ظروفچی محمود ظروفچی

   خواهش میکنم

 3. عاطفه عاطفه

  سلام من یه ایده دارم ولی نمیدونم چجوری باید عملیاتیش کنم البته بزرگترین مشکلم سرمایه ی اولیه هست برای شروع

  • محمود ظروفچی محمود ظروفچی

   سلام
   معمولا یکی از مراحل دشوار عملی کردن یک ایده سرمایه گذاری اولیه است. با داشتن سرمایه دیگر مشکلی بابت شروع کار وجود نخواهد داشت. اما به علت مشکلات کشور در این برهه این نوع سرمایه گذاری ها به ندرت انجام میشود زیرا ریسک بالایی دارد. مگر اینکه ایده از پشتیبانی فکری و انسانی خوبی برخوردار باشد تا بازگشت سرمایه اولیه به سرعت اتفاق بیافتد. البته در این مورد باید ایده خود را با فرد سرمایه گذار در میان بگذارید که بازهم به علت نبود قوانین درست و حسابی اگر ایده دزدیده شود کاری از دستان برنمی آید! این نوع مشکلات برای افرادی که سرمایه اولیه ندارند بسیار اتفاق افتاده.
   اما پیشنهاد من در صورت نبود سرمایه گذار شخصی این است:
   اگر ایده خوبی دارید که کمتر کسی آن را پیاده کرده باشد آن را در پارک علم و فناوری استان خود ثبت کنید و مراحل را تا انتها ادامه دهید (ثبت ایده تا مصاحبه حضوری برای توجیه طرح) تا اگر مورد قبول قرار گرفت سرمایه اولیه برای شما تایید می شود.

  • Taregh Taregh

   سلام
   من ایده ی دارم…… اما کو حمایییییییییییییت بخدا خودم مکانیکم اینقدر هم ایده ی من بدرد کشورم میخوووره. ولی متاسفانه. …….

   • محمود ظروفچی محمود ظروفچی

    سلام
    بله متاسفانه عدم حمایت در این زمینه یکی از بزرگترین مشکلات در راه پیشرفت فردی و همچنین پیشرفت کشور است.
    بنظرم نبود مدیریت درست و حسابی و استفاده نکردن از نسل جوان در مدیریت کشوری باعث بروز چنین مشکلاتی شده است.
    به امیدخدا همت کنید و اگر ایده‌ی قوی دارید حتما اجرا کنید. اگر مسئولین حمایت نمی کنند ایده را با شرکت های خصوصی که در زمینه فعال هستند در میان بگذارید.
    موفق باشید.

 4. مریم مریم

  سلام
  ی سوای داشتم
  اولش مطلبنون بسیار عالی بود و ممنون
  اگر کسی یک ایده یا طرح داشته باشه کجا باید بره ثبت کنه من خودم یک ایده یا میشه گفت طرح دارم برای جذب تئرست تو محل خودمون اما نمیدونم چکاری باید انجام بدم ممنون میشم اگه یکم راهنمایی بکنید با تشکر

  • محمود ظروفچی محمود ظروفچی

   سلام
   خواهش میکنم.
   یک مقداری از راهنمایی ها در این مورد را در نظر قبلی و در پاسخ به دوست دیگری عرض کردم.
   تکمله:
   با توجه به مقیاس کوچک منطقه‌ای که فرمودید موارد زیر را در نظر بگیرید:
   اگر نیاز به جذب سرمایه ندارید و یا خودتان سرمایه لازم جهت شروع کار را دارید بهترین روش شروع بکارگیری ایده توسط خود شماست.(سپس برای گسترش آن با سازمانهای ذی‌ربط که در مورد بعدی آورده ام رایزنی کنید)
   اگر نیاز به سرمایه بیشتری دارید و یا از عهده‌ی آن بر نمی آیید پیشنهاد من مطرح کردن ایده با سازمانها و بخش های شهری است. معمولا در بیشتر شهرها بخشی در شهرداری ها برای ارایه ایده در زمینه گردشگری وجود دارد. البته شرط پذیرش برای دوستان مسئول که ایده شما را ورانداز می کنند بار درآمدی و هزینه کرد آن است. پس باید ایده شما بنیه لازم برای کسب سود را داشته باشد؛ همچنین خرج کمتری روی دست مسئولین بگذارد!

   با این حال هستند کسانی که در این زمینه همکاری نکنند. برای مثال دوست بنده در زمینه گردشگری چند ایده داشت و برای مطرح کردن به یکی از بخش های شهری مراجعه کرد ولی بعد از طرح موضوع و شرح آن متاسفانه بنا به دلایل واهی ار پذیرش آن شانه خالی کردند.

 5. محمد جواد جعفری محمد جواد جعفری

  سلام اقای ظروفچی من یه ایده ناب دارم چطور میتونم باهاتون ارتباط برقرار کنم

  • محمود ظروفچی محمود ظروفچی

   سلام
   از طریق ایمیل زیر:
   info[@]zooroofchi.ir

 6. مسعود مسعود

  من یه ایده خوب دا م ولی میترسم اگه جایی مطرحش کنم دیگه چیزی گیر خودم نیاد و ایده ای که دارم رو بدزدن

  • محمود ظروفچی محمود ظروفچی

   اگر برای کسی ایده خودتان را توضیح می دهید سعی کنید از پرداختن به جزییات خودداری کنید.

 7. positron positron

  سلام
  من ایده اختراع یک پاور بانک رودارم که واقعا میگم بدون برق ویا شارژ شدن میتونه موبایل رو شارژ کنه که پایه واساس کارش یک موضوع ساده است که شاید بهش توجه نکنیم . البته از این ایده میتونم برای تامین برق مورد نیاز چراغ های شهری نیز استفاده کنم ( همان هایی که با صفحات خورشیدی کار میکنند و در شب نمیتوانند تولید برق کنند)
  حال اگر میشود مرا راهنمایی کنید:
  ۱- سرمایه کمی دارم که عملی اش کنم ; چون اختراع کردن آزمون وخطا دارد و باید آزمایش کنی که نتیجه بدهد. نمیدانم اگر به پژوهش سرا بگویم واز آن ها کمک بخوهم چه میشود شید آن رابدزدند
  ۲- قصد وغرض من از این کار درآمد زایی است وفقط میخواهم بفروشم . باید چه کارکنم ؟ اول باید ثبت اختراع کنم یانه؟ اصلا مشتری از کجا گیر بیاورم؟ چه طوری بفروشم؟

  • محمود ظروفچی محمود ظروفچی

   سلام
   ابتدا اگر طرح شما تکمیل شده آن را ثبت کنید. تا در صورت دزدیده شدن طرح و… راهی برای اثبات، شکایت و دریافت غرامت داشته باشید.
   پیشنهاد من برای تامین سرمایه این است که پس از ثبت آن را با سرمایه گذارانی که در حوزه طرح شما فعالیت می کنند در میان بگذارید. یافتن سرمایه گذار سکوی شما برای یافتن جامعه هدف(مشتریان) و فروش و درآمدزایی است.

 8. فرامرز ابراهیمی فرامرز ابراهیمی

  سلام و وقت بخیر جناب آقای ظروفچی

  ممنونم از مطالب خیلی ارزنده شما بنده یه ایده در حیطه شغل آزاد دارم که میتونه خدمت رسانی خوبی به مردم بکنه و خیلی زود میتونه طرفداران خاص خودش رو پیدا کنه و ۱۰۰% مطمنم و ایمان قلبی دارم که این ایده جواب میده و میشه زندگیه خودمو متحول کنم اما مثل خیلی از دوستان مشکل سرمایه یا سرمایه گذار دارم و تو این زمانه نمیشه به کسی اعتماد کرد این ایده که میتونم بگم تو ایران نیست ۲۰۰ ملیون تومان نیاز به سرمایه داره ، این موضوع از وقتی تو ذهنم جرقه زده واقعا خوابو ازم گرفته چونی شکی ندارم که میشه این شغلو توسعه داد شما فرمودین میشه تو پارک علم و فناوری این ایده را به ثبت رساند بعد از ثبت شدن این ایده دقیقا چه اتفاقی میوفته تسهیلاتی میدن واسه استارتش یا نه؟ یا چقدر میشه به این ارگان اعتماد کرد؟ اگر بعد از به ثبت رساندن این ایده کسی از این ایده استفاده کنه چه اتفاقی میوفته.
  ببینین جناب اقای ظروفچی اینکه ما فقیر به دنیا میایم تقصیر خودمون نیست ولی اگه فقیر از دنیا بریم تقصیر خودمونه من اید ه خاص و محکمی دارم که میتونه هر کسی از شنیدنش هیجان زده شه ولی سرمایه میخام…. تا جایی که به فروختن کلیه هم فکر کردم متاسفانه چون ایمان دارم که جواب میده .
  ممنون میشم راهنمائیم کنین

  • محمود ظروفچی محمود ظروفچی

   سلام وقت بخیر
   کمی در این مورد در ایمیل ارسالی برای شما توضیح دادم.
   ساز و کار پارک علم و فناوری (که یک نهاد دولتی است) دانش محور است و بستری برای کارآفرینی برای پایه توسعه علمی است. در این پارک افراد می توانند ایده های خود را ارایه دهند و یا اختراعات خود را ثبت کنند و از امکانات پارک استفاده کننده. پشتیبانی مالی، مشاوره های تخصصی، آموزش و…

   اگر بعد از به ثبت رساندن این ایده کسی از این ایده استفاده کنه چه اتفاقی میوفته.

   اگر شما ایده یا اختراع خود را ثبت و پروسه قانونی را طی کرده باشید به راحتی با جریان انداختن یک شکایت میتوانید احقاق حق کنید.

 9. aemad aemad

  سلام وقت بخیر ببخشید من یک ایده دارم ولی چنتایی مشکل هستش اول من به تنهایی این اختراع به ذهنم رسید و نمی تونم باکسی شریک بشم دوم من نمی دونم چه جوری بسازم یعنی قطعات اختراع مو نمی دونم از کجا تهیه کنم

  • محمود ظروفچی محمود ظروفچی

   سلام
   به هرحال با توجه به نداشتن تجربه برای ساخت اختراعتون پیشنهاد میکنم با فردی که تجربه لازم را دارد مشورت کنید. البته نیاز نیست ایده یتان را بصورت کامل و با جزییات شرح دهید؛ تا مورد سواستفاده قرار گیرد.
   موفق باشید.

 10. محمدرضارمضانی لیوانی محمدرضارمضانی لیوانی

  درود،من ۳۸ایده کاملاجدیدوپرکاربردتاییدشده توسط متخصصان دارم،شمالطف کنین ایده هاموببینین اگه مایل بودین باهم همکاری کنیم،بخداتعریف نمیکنم ولی هراستادی طرحهامودیدخیلی خوشش اومد،هم پرکاربردن،هم ارزونن،هم زودساخته میشن،اشتغالزایی هم میکنن،حتی میشه صادرشون هم بکنیم باسپاس

 11. ممد ممد

  سلام
  من خیلی ایده های مختلفی داشتم ولی چنتاشون از طرف اشخاص دیگری به مرحله اجرا رسید. مشکل من اینه که نه بچه میلیاردرم نه میدونم چطور باید شروع کنم. واقعا نمیدونم چطور باید قدم اول رو برداشت و افکار رو عملی کرد و مشکلات رو ندید و مثبت نگر موند

  • محمود ظروفچی محمود ظروفچی

   سلام
   اجرایی کردن ایده ها بسته به نوع ایده، داشتن یا نداشتن پشتیبانی مالی، حمایت و… متفاوت است. اما من مواردی در حد توان در پاسخ به دوستان در همین مطلب عرض کردم که با خواندن آنها انشاالله مقداری از مشکلات فکری شما برطرف شود.
   برای شما و همه دوستانی که ایده های موفقی برای اجرا دارند آرزوی موفقیت میکنم.

 12. آریا آریا

  سلام
  من یه ایده ناب دارم و باید از دو قسمت دولتی حمایت بشم تا بتونم اجرایش کنم.
  شهرداری ها
  آموزش وپرورش کل
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.
  با تشکر از شما

 13. Mohseninasab Mohseninasab

  ایده رو میخوای تبدیل به تولید کنی سه چیز لازم داره
  سرمایه و سرمایه و ی آدم مثل خود ایده پرداز که بلند پرواز باشه
  ایده دارم اما فقط میفروشم چند تا دارم اما قابلیت های اجتماعی سرمایه گذار میگه کدوم ایده من به دردش میخوره
  m.mohseninasab10@gmail.com

 14. موسوی موسوی

  سلام و ممنون از اطلاعات شما من ایده هایی داشتم که هیچ وقت پیگیری نکردم و بعد از مدتی در بازار همان ایده خودم را دیدم الان هم ایده ایی دارم و متاسفانه نمیدانم اصلا از کجا و چطور شروع کنم لطفا راهنمایی کنید ممنون

 15. فرهاد فرهاد

  با سلام
  من یه ایده خیلی خوب دارم که باعث میشه نوع جدیدی از خرید و فروش شکل بگیره و آن هم خرید و فروش از راه دوره.
  و همه مردم می تونن از راه دور و بدون این که شناختی از هم داشته باشن به هم اعتماد کنن و باهم معامله کنن و کالای مورد نیاز خودشون رو بخرن و یا بفروشن. و دیگه نیازی به ملاقات خریدار و فروشنده نیست. و حتی نیازی به دیدن کالا توسط خریدار نیست. (مخصوصا در کالاهای دست دوم)
  جزئیات این ایده از صفر تا صد طراحی و برنامه ریزی شده و کاملا اجرایی است. (البته بیشتر از این نمیتونم توضیح بدم)
  من از اونجاییکه رشته تحصیلی م مکانیکه دانش برنامه نویسی ندارم.
  آقای ظروفچی به نظر شما چیکار باید کرد؟
  farhad.mec.1987@gmail.com

  • محمود ظروفچی محمود ظروفچی

   سلام
   از طریق ایمیل بنده در تماس باشید.

 16. Shahram Shahram

  سلام ببخشید شما سایت های خارجی رو هم معرفی میکنید که بشه ایده رو به اشتراک گذاشت تا ببینن ارزش کار رو داره یا نه

  • محمود ظروفچی محمود ظروفچی

   سلام
   سایت خاصی نیست ولی با جستجو در گوگل نتایج بیشتری نمایش داده میشه.

 17. محسن محسن

  سلام،ممنون از مطالب مفیدی که فرمودید
  نمی‌دونم هنوز جواب میدید یا نه اما بهر حال سوال من اینه که برای این که ایده هنگام ثبت دزدیده نشه چکار باید کرد؟
  باز هم ممنون. محسن از شیراز.

  • محمود ظروفچی محمود ظروفچی

   سلام
   انشاالله در مطلب جدید همه این موارد پاسخ داده خواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *