پزشک داریم تا پزشک

نویسنده: محمود ظروفچی ارسال شده در: یادداشتها بدون دیدگاه ۱۳۹۹/۰۳/۱۹

اسفند ماه مشکل تنگی نفس و سنگینی سینه هنگام تنفس داشتم. چون وزارت بهداشت گفته بود اگر یکی از علایم کرونا مانند تنگی نفس، گلو درد و تب را داشتید سعی کنید خود را در خانه قرنطینه کنید و تماس کمتری با افراد داشته باشید. من هم فرض را بر داشتن کرونا گذاشتم و دستور را رعایت کردم. اما پس از گذشت یک ماه این مشکل برطرف نشد. البته بیشتر هم نشد. به پزشک مراجعه کردم و ایشان گفتند ممکن است کرونا باشد و آزمایش و تصویربرداری از سینه را تجویز کردند!

پس از انجام آزمایش و تصویربرداری به پزشک موردنظر مراجعه کردم و گفتند که کرونا نیست ولی مشکل خاصی هم در تصویر از سینه وجود ندارد! به نوشتن دو پنی سیلین، یک ورق آنتی بیوتیک و یک ورق ضد حساسیت اکتفا کرد! پس از اتمام داروها کماکان مشکل تنفسی من وجود داشت. حدود یک ماه با این وضعیت سر کردم که شاید حل شود. اما نشد که نشد!

تصمیم گرفتم به پزشک متخصصی که مادرم را برای چکاپ های دوره‌ای نزد او میبرم بروم. به مطب مراجعه کردم و در مطب با صحنه های بدی مواجه شدم و آن عدم رعایت برخی افراد از توصیه های بهداشتی استفاده از ماسک در محیط های پرتجمع و محیطهایی که امکان انتقال بیشتر است مانند بیمارستان و مطب بود. طی چند دقیقه که پشت در برای ورود به اتاق پزشک منتظر ماندم سرفه های زنی میان سال که ماسک داشت روبروی زنی که با فاصله یک متری بر روی صندلی نشسته بود و ماسک روی صورت نداشت کمی ناراحت کننده بود. البته خانمی که سرفه میکرد سعی در کنترل و رعایت صحیح جلوگیری از انتقال ویروس با گرفتن دست خود جلوی دهان بود. ولی خوب فکر نمیکنم اینکار کافی بوده باشد!

وارد اتاق پزشک شدم و پس از احوالپرسی مشکل را شرح دادم و آزمایش و تصویر سینه را نشان دادم! اولین واکنش پزشک این بود:

-شما کارتون چیه؟ با گرد و خاک سرکار دارید؟

+خیر! چطور؟

-تصویر سینه شما مشخص میکنه که قسمت پایین ریه شما درگیر هست که این مورد هم زمانی اتفاق میافته که گرد و خاک، قلیان، سیگار……

+راستش چند وقتی بود در حال تعمیرات خانه بودم و گرد و خاک ناشی از بنایی زیاد بود!

به این فکر میکردم که چقدر پزشکان از نظر تخصص و تشخیص متفاوت هستند و کافیست یک تشخیص نادرست باعث ایجاد مشکل بیشتر در بیمار شود. پزشک قبلی تصویر از سینه را بدون مشکل میدانست!

+خانم دکتر پس آنتی بیوتیک هایی که دکتر قبلی داد بی تاثیر بود؟

-بله. اصلا نیازی نبود.

راست می گفت چون هیچ تاثیری نداشت و بهبودی حاصل نشده بود. پزشک تصمیم گرفت تست تنفس از من بگیرد. یک دستگاه کوچک الکترونیکی متصل به لپ تاپ با یک دهانی که روی آن نصب می شد. با دم و بازدم نمودار تنفس نشان داده می شد.

-خوب خداروشکر تنفس خوب هست و مشکلی وجود ندارد. برای شما چند دارو مینویسم که ضد آلرژی هست. دو اسپری که از طریق بینی و دهان استفاده می شود و یک کپسول خوراکی.

پس از اتمام کار و خداحافظی از اتاق بیرون آمدم. منشی که خانمی جوان بودم صدایم کرد و گفت:

+خوب شما یک تست تنفس داشتید قابل شما را ندارد!

-خواهش میکنم بفرمایید اینم کارت.

+ ۱۰۰ هزار تومان شد!

-!

+بفرمایید این کارت و رسید.

نمی دانم هر دم و بازدم را چند حساب کرد که فقط تست تنفس ۱۰۰ هزارتومان آب خورد. ? به هرحال داروها را گرفتم و پس از یک روز استفاده خداروشکر کمی بهترم.

چند توصیه به شما دارم و آن هم رعایت اصول بهداشتی است. استفاده از ماسک در مکان های پرتردد را جدی بگیرید. سعی کنید هنگام سرفه و عطسه جلوی دهان خود را بگیرید. اگر علایمی از بیماری کرونا مانند گلودرد، تب و تنگی نفس داشتید به پزشک مراجعه کنید. البته باید خونسردی خود را حفظ کنید چون استرس بیجا باعث تشدید بیماری می شود. پزشک خود را هم کسی انتخاب کنید که در کنار صدها مدرک کسب کرده قدرت تشخیص درست را داشته باشد.

به امید سلامتی همه بیماران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *