ویندوز برای تمام فصول

پس از معرفی و فراگیر شدن اندروید همیشه به این فکر میکردم چطور می شد در پلتفرم ویندوز هم یک تغییر بزرگ به وجود بیاید تا چیزی فراتر از یک سیستم عامل برای رایانه های رومیزی و لپ تاپ ها باشد! البته در زمان ویندوز xp تقریبا این فکر کمی نامعقول به نظر میرسید! اما با گذشت زمان و معرفی ویندوز ویستا و یک تغییر بزرگ در فرایند طراحی، این فکر هم دور از ذهن نبود؛ ولی با این حال ویستا درست بود که از نظر طراحی یک انقلاب در ویندوز به شمار می آمد ولی یک پسرفت برای مایکروسافت بود چون این نسخه از ویندوز آنچنان که باید مورد استقبال قرار نگرفت. دلیل آن هم مشکلات فراوانی بود که ویستا با نرم افزارها و استفاده بیش از حد منابع سیستمی داشت.

اما پس از معرفی ویندوز۷ بیشتر مشکلاتی که در ویستا وجود داشت به نوعی حل شده بود و ویندوز۷ بعد از xp یک نسخه محبوب در بین کابران به حساب می آمد. و کماکان هم همینطور به نظر می رسد. با معرفی ویندوز۸ باز هم تجربه ویستا در ذهن تداعی می شد. نسخه‌ای با طراحی جدید و پر از مشکلات حل نشده اما قدمی رو به جلو برای نزدیک شدن ویندوز به پلتفرمی برای استفاده چندجانبه در دستگاه های مختلف که با گذشت بیش از ۸ سال از روند تغییر در دستگاه های همراه، وارد شدن مایکروسافت به این چالش پیش‌بینی سختی نبود.

با روی کار آمدن ویندوز۱۰ برای خودم کوچ کردن از سِون کمی با شک و تردید همراه بود. چون در تِن هم محیط کاربری تغییر چشمگیری کرده بود و هم کارکرد ویندوز دچار تغییرات بسیاری شده بود. اما پس از معرفی و تست آن این نسخه را بیش از پیش شبیه به نسخه ۷ ویندوز دیدم. همچنین اضافه، اصلاح و تکمیل شدن قسمت هایی مانند منوی شروع، ویندوزاستور، کیبورد استاندارد فارسی، رابط مترو و… مرا ترغیب به استفاده از آن به عنوان سیستم عامل اصلی کرد.

یکی از نکاتی که واقعا نیازش از زمان ویندوز ۷ احساس می شد افزونه ها یا اپلیکیشن هایی برای افزودن امکانات بیشتر به ویندوز بود. البته در ویندوز ویستا و ۷ برای اولین بار از گجت هایی استفاده شد که به نظر من کارایی لازم برای استفاده را نداشت اما شروعی بود برای رسیدن به استور امروزی ویندوز؛ وجود اندروید و ios هم مزید بر علت شد تا حفره نبود چنین ویژگی در استفاده های چندجانبه‌ (رایانه، تبلت و گوشی) با آن پر شود.

جدای از همه ی محسنات ویندوز۱۰ از ظاهر و کارکرد گرفته تا امنیت و پایداری، یکی از دلایلی که همه را تشویق به استفاده از ویندوز۱۰ می کنم وجود افزونه هاست! برای خودم که همیشه به بروز بودن دستگاه و افزونه های نصب شده چه در رایانه و چه در گوشی همراه اهمیت می دهم این یک نکته مثبت است. تمام بروزرسانی های نرم افزارهای جانبی ویندوز از طریق ویندوزاستور انجام می شود و آن هم به دلیل ساختاری مجزا از هسته ویندوز است که این اجازه را می دهد بدون دریافت بروزرسانی های اصلی ویندوز نیز کماکان افزونه های آن را بروز نگه دارید.

به تازگی هم افزونه اینستاگرام برای ویندوز منتشر شد. این نوید را میدهد که روز به روز با پشتیبانی بیشتر سازندگان نرم افزار، ویندوز بتواند رشد قابل توجه ای نسبت به قبل داشته باشد. به این دلیل که اینستاگرام یا دیگر سرویس دهندگانی که تنها تمرکز خود را بر روی سیستم عاملهای موبایلی گذاشته اند با مساعد بودن وضعیت و همچنین افزایش تعداد کاربران ناگزیر به گسترده کردن خدمات خود و بسط آن در دیگر پلتفرم ها از جمله ویندوز خواهند داشت. از همین رو فکر میکنم در آینده ای نه چندان دور آنچه که به آن در سالهای پیش فکر میکردم اتفاق بیافتد و شاهد پیشرفت های بیشتری در حوزه های مختلف در ویندوز باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *