صیحه آسمانی چیست

نویسنده: محمود ظروفچی ارسال شده در: مهدویت بدون دیدگاه ۱۳۹۰/۰۲/۱۸

صیحه آسمانی نیز یکی از نشانه های حتمی قبل از ظهور است. از لحاظ لغوی به معنای بانگ و فریاد آسمانیست. صدای بسیار بلندی است که همه مردم زمین آن را می شنوند. روایات بسیاری در زمینه داریم که به روایتی از امام باقر(ع) بسنده می کنیم.

 امام باقر(ع) می فرماید: ندا کننده ای از آسمان نام قائم را ندا می کند، پس هرکس در شرق و غرب است آن را می شنود. از وحشت این صدا، خوابیده ها بیدار، ایستادگان نشسته، و نشستگان بر دو پای خویش می ایستند. رحمت خدا بر کسی که از این صدا عبرت بگیرد و ندای وی را اجابت کند، زیرا صدای نخست صدای جبرئیل روح الامین است. آنگاه می فرماید: این صدا در شب جمعه ۲۳ ماه رمضان خواهد بود. در این شک نکنید و بشنوید و فرمان برید. در آخر روز شیطان فریاد می زند که فلانی مظلومانه کشته شد تا مردم را بفریبد و به شک اندازد.۱

مضمون صیحه آسمانی چیست

صیحه را از نشانه های حتمی ظهور می دانند، به صورتی است که آن را تمام مردم بر روی زمین می شنوند. صدای اول صدایی است که مردم را دعوت به حق، و به طرافداری از امام مهدی(عج) و بیعت با او فرا می خواند و صدای دوم صدای شیطان است که با فاصله ی زمانی کم یا زیاد مردم را دعوت به باطل می کند. جمله ای که در روایت بالا از امام باقر(ع) “فلانی مظلومانه کشته شد” نقل شد، را شیطان گفته و منظور از فلانی سران کفر هستند. کسانی اند که در صف اول مقابله با ولی عصر(عج) می باشند، مانند افرادی مثل سفیانی….

 شاید توضیح چنین رویدادی ساده به نظر رسد اما در همین سادگی رازی نهفته است که فقط خدا می داند. با اینکه ندای حق از ناحق مشخص شده ولی باز عده ی کثیری خواهند بود که به فریاد شیطان گوش داده و خود را به گمراهی و جهالت انداخته و ندای شیطان را لبیک گویان پیروی می کنند و به صف کفار ملحق می شوند.

آیا صیحه با زبان و گویش مشخصی است؟

در این مورد از امام صادق(ع) پرسیدند و ایشان فرمودند: هر جامعه و مردمی به زبان و فرهنگ خود، آن ندای آسمانی را می شنود.۲

———————————————-

۱-همان ص۲۵۴

۲-غیبه طوسی ص۲۶۶،بحارالانوار ج۵۲ ص۲۸۸

۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *