سفیانی را بهتر بشناسید !

نویسنده: محمود ظروفچی ارسال شده در: مهدویت بدون دیدگاه ۱۳۹۰/۰۱/۱۹

یکی از نشانه های حتمی قبل از ظهور صاحب الزمان(عج)، خروج سفیانی است که در فهرست نشانه های قبل از ظهور، یکی از موارد حتمی قبل از ظهور ذکر شده است. این مطلب به مقداری است که فقط باعث آشنایی شما با این عنصر زشت می شود و در مطلب های بعدی در مورد خروج سفیانی و دیگر مطالب به بحث می پردازیم.

سفیانی در روایات ائمه این چنین معرفی شده: مردی است از تبار ابوسفیان به رنگ سرخ و زرد، با چشم کبود، در ظاهر ذکر خدا می گوید ولی در باطن از پلیدترین و کثیف ترین مردم روزگار است و در پلیدی و گناه چنان است که زن بچه دار خود را از ترس راهنمایی مردم به مخفیگاه خود، زنده به گور می کند. او از خاندان اموی است، برای آن سفیانی نام  گرفته است، چون وی از نسب ابوسفیان است.

 در روایتی امام علی(ع) فرمودند: پسر هند جگر خوار از بیابان بیرون می آید. او مردی متوسط القامه است، قیافه اش وحشتناک و سرش ضخیم و رویش آبله دارد، اگر او را ببینی خیال می کنی یک چشم دارد، از اولاد ابوسفیان است. وی خروج می کند و به کوفه یا نجف می آید و بر منبر آن می نشیند. گروه زیادی را فریب داده و با خود همراه می کند و مناطقی همچون؛ شام، دمشق، حمص، فلسطین، اردن، و قنسرین را تصرف می کند. اوست که گروه بسیاری از شیعیان را به قتل می رساند. بعد از اینکه از ظهور امام مهدی(عج) اطلاع پیدا می کند لشکر بزرگی می فرستد اما به خود امام دست نمی یابد و سرانجام در بیابانی بین مکه و مدینه در زمین فرو می روند.۱

در مورد چهره ی سفیانی اخبار و روایات ضد و نقیضی وجود دارد. زیرا در برخی روایات چهره ای سرخ و چشمانی روشن دارد و در برخی دیگر چهره ای آبله گون و وجود نقص در یک چشم او. البته از جوانب مختلف می توان این دو تفسیر را در نظر گرفت که شاید، منظور از آن چهره ی آبله گون و نقص چشم، تعابیری باشد که این دو نقص در زبان گفتاری دارد که باید در این مورد تحقیق شود!

در روایات بیش از این سفیانی را معرفی نکرده اند (تاکید می کنم در باب معرفی او روایات زیادی نداریم، ولی در مورد خروج و خباثت های او قبل از ظهور این چنین نیست) اصل خروج سفیانی به عنوان یک عنصر باطل، مقابله با حق که امام زمان(عج) باشد، است.چنان که در روایتی امام صادق(ع) فرمودند: ما و خاندان ابوسفیان دو خاندانی هستیم که بر سر دین خدا با هم دشمنی داریم. ما سخن خداوند را تصدیق می کنیم ولی آنها تکذیب می کنند. ابوسفیان با پیامبر(ص) مبارزه کرد و معاویه با علی(ع) و یزید با حسین بن علی(ع) به مخالفت برخاستند و سفیانی نیز با قائم(عج) خواهد جنگید.۲

——————————————————————-

۱-بحارالانوار ج۵۲،ص۲۰۶

۲-بحارالانوار ج۵۲،ص۱۸۲

۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *