تبلیغات رفتاری: هدف گیری مجدد

تبلیغات رفتاری روشی است که به وسیله آژانس های تبلیغاتی اینترنتی برای ارایه تبلیغات هدفمند براساس جمع آوری اطلاعاتی درباره گشت و گذار کاربران در اینترنت به مصرف کنندگان ارایه می شود. در این مقاله کوتاه، نگاهی می اندازیم به تکنیک “تبلیغات رفتاری” و روش های بکار بردن این روش به صورت عملی.

اطلاعات مورد نیاز در این روش به شرح زیر می باشد:

 • صفحاتی که در یک وبسایت مشاهده شده
 • زمان صرف شده در مشاهده وبسایت
 • تعداد کلیک های انجام شده
 • آخرین زمان مشاهده وبسایت
 • تعامل کلی کاربر با وبسایت

موارد بالا داده هایی بودند که رفتارهای یک کاربر را مشخص می کنند و در نمایش نوع تبلیغات به فرد تاثیر گذار است.

نحوه کارکرد

اکثر سیستم ها به صورت قرار دادن فایل کوکی در سیستم کاربر کار می کنند. قدم اول در تبلیغات رفتاری، ردیابی کاربرانی است که مشخص می شود چه کارهایی انجام می دهند و به چه وبسایت هایی سر می زنند.

ردیابی به منظور پردازش داده ها و جمع آوری آن ها با هدف ارائه راه حل های شخصی یا تبلیغاتی می باشد.

برای درک کارکرد مبحث ردیابی (Tracking)، ابتدا باید با چند واژه آشنا شویم:

HTTP Request: یک فایل جاوا اسکریپت یا پیکسل ردیابی است که اطلاعات کاربر را برای شرکت تبلیغاتی ارسال می کند. در این جا کاربر به کمک کوکی Unique ID ذخیره شده در آن شناسایی می شود.

علاوه  بر این، ترکیب سرآیندهای HTTP Request با User Agent[۱] می تواند حتی اطلاعات بیشتر و دقیق تری در شناسایی کاربر ارائه دهد.

Flash Cookies: اشیاء اشترک گذاشته شده محلی (Local Shared Objects) که اصطلاحا فلش کوکی نامیده می شوند.بخش هایی از داده ها و اطلاعاتی هستند که وقتی هر وبسایتی از Adobe Flash استفاده می کند، می تواند آن را روی کامپیوتر کاربر بارگذاری کند. یکی از مزایای فلش کوکی ها این است که خارج از مرورگر کاربر قرار می گیرد. زمانیکه کاربر مرورگر را می بندد تا زمانیکه دوباره صفحه جدیدی باز کند همچنان باقی می ماند.

فایل های کوکی HTML استاندارد، توانایی ذخیره داده تا ۴کیلوبایت را دارند اما فلش کوکی ها می توانند تا ۱۰۰ کیلوبایت اطلاعات را در خود جای دهند.

E-Tags: ای‌تگ ها یک ویژگی مرتبط با کش مرورگر هستند، کش بازدید قبلی کاربر را در حافظه ذخیره می‌کند و زمانیکه کاربر تصمیم میگیرد دوباره از آن سایت بازدید کند اطلاعات از کش ذخیره شده بارگذاری می شوند. شرکت های تبلیغاتی از کش برای اختصاص Unique ID به کاربر استفاده می کنند.

HTML5: امکانی را برای استفاده از کوکی ها ایجاد کرده تحت عنوان HTML5 Local Storage به این صورت که حتی اگر کاربر مرورگر را ببندد، تا زمانیکه کوکی ها به صورت دستی یا عمداً پاک نشوند، کوکی به کار خود ادامه خواهد داد.

کوکی های HTML5 قابلیت ذخیره سازی تا ۵مگابایت داده را در خود دارند و از ترکیب فلش کوکی و HTML به وجود آمده اند. برتری این روش این است که برای اجرا شدن نیاز به هیچ افزونه ای مانند فلش نیاز ندارد.

مواردی که شرکت های تبلیغاتی از آن استفاده می کنند:

۲ مورد مهمی که شرکت های تبلیغاتی از آن برای تبلیغات هدفمند استفاده می کنند شامل موارد زیر است:

آدرس IP و منطقه جغرافیایی: هدف قرار دادن مخاطبان بر اساس محل زندگی یکی از اساسی ترین بخش هاست که دارای امکان نمایش تخفیف ها و حراجی های مورد نظر برای مناطق خاص می باشد.

همچنین امکان ایجاد محدودیت زمانی و خاص وجود دارد، بر فرض مثال می شود تبلیغی با این مضمون ایجاد کرد که این تبلیغ فقط برای خوانندگان این وبسایت است و تنها تا ۱۰ ساعت دیگر اعتبار دارد، و دیگر معیار ها مانند کشور، منطقه، استان و یا شهر می توانند به کار برده شوند.

بازدیدها؛ دفعات بازدید یک کاربر قدیمی یا کاربر جدید: یک کاربر با ورود به یک وبسایت با مطالب مرتبطی از یک وبسایت خاص مواجه می‌شود که قبلا هم از آن بازدید کرده بود.

ممکن است خود شما هم آن را تجربه کرده باشید؛ زمانیکه برخی سایت ها را مشاهده، یا یک سری کلمات را جستجو کرده اید بعدا تبلیغات آن ها را در جاهای دیگر می بینید.

برای مثال؛ فروشگاه الکترونیکی بزرگ آمازون این کار را انجام می‌دهد. به این صورت که محصولاتی را به کاربران ایمیل می کند که قبلا از آن ها بازدید کرده اند.

فروشگاه های دیجی کالا و بامیلو نمونه های ایرانی استفاده کننده از این نوع تبلیغ هستند، در صورتیکه از این وبسایت ها بازدید کرده باشید احتمالا بعدا تبلیغات آن ها را در گوگل یا یاهو دیده اید!

این کار چطور امکان دارد؟ این روش Retargeting (هدف گیری مجدد) نام دارد

بهتر است با ذکر مثالی این روش را با هم بررسی کنیم؛ فرض کنیم شما یک فروشگاه اینترنتی دارید:

۹۸% کسانی که از سایت شما بازدید کنند بدون اینکه تبدیل به مشتری شوند سایت شما را ترک می کنند، در این جا “هدف گیری مجدد” به کمک شما می آید به صورتیکه با سه قدم می توانید او را به سایت برگردانید.

هدف گیری مجدد

هدف گیری مجدد

قدم اول: با استفاده از کوکی بازدیدکنندگان را تعقیب کنید.

قدم دوم: تبلیغات شما در سایت های نمایش دهنده تبلیغات شرکتی که شما با آن قرارداد دارید به طور مرتب به او نمایش داده می شود.

قدم سوم: بازدید کننده شما روی تبلیغ کلیک می‌کند، به وبسایت شما باز می گردد و تبدیل به مشتری خواهد شد!

————————————————————————————————————————————

[۱] User Agentها رشته های کوتاهی هستند که مرورگرهای اینترنتی و اپلیکیشن های دیگر برای شناسایی خودشان به وب سرور ها ارسال می کنند.

دیدگاه

 1. می خوام تجربه خریدمو از این سایت به استراک بزارم و می دونم که کمک میکنه به سایر کسانی که می خوان از این سایت خرید کنند…
  اونچه که الان می خوام اینجا مطرح کنم یک فاجعه است که توسط شرکت عجیب و غیرقابل توجیه بامیلو رخ داده من در خرید اولی که از این سایت داشتم مدلی از یک لباس رو تهیه کردم و نسبتا هم ازش راضی بودم و بعد از یک ماه دوباره همون لباس رو سفارش دادم کالایی که به دستم رسید از نظر ابعاد نصف کالای قبلی بود و مدل و طرحش هم کاملا متفاوت بود به پیکی که کالا رو اورده بود گفتم و گفت مشکلی نیست شرکت کالا را باز پس می گیره و وجه پرداختی رو بر می گردونه در کمال ناباوری بعد از چند ماه چونه زدن با کارمندان بامیلو این شرکت از باز پس گرفتن کالا امتناع کرد و توجیه شونم این بود که مشخصات کالا به نظر ما فرقی نداره و مسئله این بود که من ظاهرشم بیخیال شدم گفتم بابا این اصن تنم نمیره من کالای قبلی رو که اندازم بود هنوز دارم و استفاده می کنم اما لمپنیسم و شارلاتانیسم پول و گرفتیم و حالا دیگه به ما ربطی نداره به جونشون افتاده بود در طول صحبتها با کارمندای خدمات پس از فروششون و هر تلاشی کردم که با یک مسئول این بخش صحبت کنم ناموفق بودم و ظاهرا هیچکس بالا سر این کارمندان نبود! به هر حال این شرکت معلوم الحال به زودی زمین می خوره و نتیجه رفتار غیر حرفه ایشم خوهد دید.
  #کمپین_ما_از_بامیلو_خرید_نمیکنیم_درش_را_ببندید
  #شکایت_از_بامیلو
  #نارضایتی_بامیلو

  1. بنده حدود ۲ سال هست که از بامیلو خرید می کنم و در این مدت بعضی از کالاهایی که مشکل داشته را به راحتی مرجوع کرده و مبلغ به حساب من برگشت خورده!
   اینکه شما برای اندازه لباس با اپراتورهای بامیلو صحبت کردید و ایشان قبول نکردند جای شک دارد. شما بهتر بود فرم بازگشت کالا که همراهش ارسال می شود را پر می کردید و با کالا برگشت میزدید. به این صورت هیچ مشکلی هم پیش نمی آمد و مبلغ به حساب شما برگشت می خورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *