اینترنت این روزهای من !

نویسنده: محمود ظروفچی ارسال شده در: یادداشتها ۷ دیدگاه ۱۳۹۱/۰۱/۲۶

هزاران مقاله ی کوچک و بزرگ، طنز و غیر طنز، طعنه دار و غیر طعنه دار در اینترنت و برای اینترنتِ این روزهای ما نوشته شده تا وسیله ای باشد برای نیم نگاه مسئولین در مورد وضعیت اینترنت کشور، اما کک مسئولین و مسئولان و وزیر و وزیران هم نمی گزد! این باعث تاسف است که در رده بندی سرعت اینترنت در جهان در ته جدول باشیم و بدتر از آن این است که کشور گواتمالا سرعت بالاتری نسبت به ایران داشته باشد!

همه ی دنیا اینترنت دارند و ما نیز داریم البته از نوع نفتی! می گویید چرا؟ 

زیرا کمترین سرعتی که در جهان به عنوان اینترنت پر سرعت شناخته می شود ۵۱۲KB است. البته ۵۱۲KB واقعی! حال خودتان مقایسه کنید که کاربران خانگی با هزینه ی اینترنت ۵۱۲KB اینترنت ۱۲۸KB دریافت می کنند که میانگین سرعت آن ۵۶KB هم نمی شود! (وضعیت از این بدتر؟)

خوب حالا ما هزینه می کنیم و آنها کم فروشی در سرعت و پهنای باند به کنار، قطعی های پی در پی چرا؟

خوب وزیر محترم چندوقت پیش پاسخ دادند که کابل های مخابراتی که از خلیج فارس می گذرد به وسیله ی لنگر کشتی قطع شده! البته خیلی زود برطرف شد! بعد از آن آتش سوزی در یکی از کابلهای شریانی مخابراتی پیش آمد که خداروشکر آن را هم درست کردند. حال بنده این سوال را دارم قطعی همه روزه ی اینترنت کشور از چیست؟ دوباره لنگر بر روی سیم ها افتاده؟ دوباره آتش سوزی اتفاق افتاده؟ یا مسئولین شیر اینترنت را بسته اند؟

جالب اینجاست وقتی برای قطعی های پی در پی با مرکز سرویس دهنده تماس می گیریم چند بهانه ی تکراری دارند! سیمهای تلفن شما قدیمی و فرسوده است! آیا از VPN استفاده می کنید؟ بعد از پشت تلفن آموزش غیر فعال سازی پروکسی مرورگر را به شما می دهند که بنده از همین تریبون اعلام می کنم بچه ها متشکریم!

خوب حالا بنده تمام نقایص بالا را که متصدی محترم فرمودند را رفع کردم ولی باز هم قطعی! دوباره تماس و باز هم همان گفتار قبلی البته به وسیله ی متصدی دیگر! بعد از کلی کلنجار و متوجه کردن طرف مقابل که “ای استاد، بنده تمام نقایص را رفع کردم” جواب بسیار جالبی می شنوید: به ما ربطی ندارد مخابرات مقصر است.

به مخابرات رجوع می کنیم، آقای مخابرات می فرمایند: مشکل از آقای محترم زیرساخت است و وقتی به آقای زیرساخت مراجعه می کنیم ایشان می فرمایند: در اینجا چیزی به نام خرابی و یا قطعی اصلا پیش نمی یاید حتما مشکل از جای دیگر است.

آقای وزیر فرمودند: دلیل مشکلاتی که ما در قطعی های پی در پی می بینیم تازه کار بودن سازمان زیرساخت است! خداروشکر که ایشون گفتند ولی حالا خود زیرساخت هم این حرف را قبول ندارد!

سر شما را درد نمی آورم خلاصه این قصه سر دراز دارد که فکر نمی کنم حالا حالاها تمام شدنی باشد. نتیجه  میگیرم؛ جز وقت و هزینه و عمر و اعصاب و چش و چال و موی سفید و…. چیز دیگری نصیب ما نمی شود که نمی شود!

۰

7 پاسخ به “اینترنت این روزهای من !”

 1. صفـا گفت:

  نمیدونم خنـده کنـم یــا گــریـه…!

  ۰
 2. مسلم گفت:

  دست رو دلم نزار مادر :دی
  حالا کل اینترنت هم که مقاله بنویسه به قول شما کک کسی نمیگزه.
  البته اون ۵۱۲ کیلوبیت سرعتش تقریبا همونیه که در اختیار شما گذاشته شده، کیلوبیت و کیلوبایت رو با هم اشتباه نگیرید 🙂

  ۰
 3. محمد گفت:

  دادا بهتر بود بگی غم نامه تا انشا…!

  ۰
 4. انواع داکت اسپلیت گفت:

  واقعا جای تاسف داره

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *