انتظار سازنده همگام با ظهور

نویسنده: محمود ظروفچی ارسال شده در: مهدویت بدون دیدگاه ۱۳۹۰/۰۴/۱۴

در مطلب حقیقت انتظار برای ظهور امام مهدی (عج) به صورت کوتاه به تعریف انتظار سازنده و غیر سازنده پرداختیم. حال برای آشنایی بیشتر و یافتن تفاوت انتظار، این مطلب را تقدیم حضورتان می کنم.

آنچه در تعریف کوتاه انتظار سازنده داشتیم :

انتظار بدون تلاش ارزشی ندارد و کسی منتظر واقعی به شمار می آید که برای تحقق وعده ی الهی اقدامی انجام دهد. حال این اعمال ممکن است دعا و زنده نگه داشتن یاد امام مهدی(عج)، ترویج فرهنگ مهدویت، الگوپذیری از امام مهدی(عج) و یا به زبان ساده شناخت امام مهدی (عج) و مسیری که ایشان برای رضایت خدا در آن قدم بر می دارد باشد.

در ساختار کلی مهدویت آنچه انسان را یک فرد مهدوی می سازد بدون شک انتظار خواهد بود. این انتظار است که به مهدویت شکل می دهد و به نوعی می توان آن را رکن اصلی و کامل کننده ی مهدویت دانست. این موضوع را می توان در احادیث معصومین (ع) و همچنین کلام بزرگان دین، که همیشه تاکید بسیاری بر انتظار دارند یافت.

هر فردی با توجه به معیارهای خود انتظار سازنده و غیرسازنده را از هم تفکیک کرده و طبق تحلیل خود از آن، منتظر را تعریف می کند. بهترین راه برای تفکیک این دو نوع انتظار، رجوع به احادیث، رفتار و گفتار بزرگان است. انتظاری که از دیدگاه معصومین (ع) و بزرگان دین سفارش شده است سازنده، و غیر آن غیرسازنده خواهد بود!

انتظار سازنده و منتظر واقعی

منتظران فرج امام مهدی (عج) کسانی هستند که در انتظار وعده ی حتمی الهی خواهند بود. کسانی که برای رسیدن به مقام یک منتظر واقعی بی تحرکی را کنار گذاشته و خود را مسئول نسبت به خود، جامعه و اوامر ولی خود دانسته و تلاش خود را برای پاکسازی افکار منحرف از فساد بیش از پیش افزایش داده  تا زمانی که وعده ی الهی تحقق یابد. نه اینکه چنین مسئولیتی را متوجه ی خود ندانند و با تفکر اینکه چون جامعه باید به فساد برود تا فرج برسد خود به این فساد دامن بزنند و یا در برابر آن سکوت اختیار کنند!

انتظار معنایی جالب در زندگی روزمره ی ما دارد. با مثالی ساده می توان آن را بیان کرد.  فردی که در انتظار رسیدن یک مهمان است قبل از رسیدن میهمان، تمام مقدمات پذیرایی را آماده کرده و تا قبل از رسیدن او در تکاپوی حاضر کردن بهترین امکانات است. اما کسی پیدا نمی شود که درست برعکس آن عمل کند و برای رسیدن یک مهمان محترم، خانه را از زباله پر کرده و خود نیز در آن به انتظار بنشیند!

نام هر دو انتظار است اما شرایطی که دو منتظر نسبت به هم دارند بسیار متفاوت است. فردی که منتظر رسیدن مهمان است از دیر رسیدن مهمان قطعا نگران می شود و برای برقراری ارتباط با او از هر راهی استفاده می کند حتی اگر شده به خارج از خانه رفته و در آنجا به انتظار مهمان می ایستد حتی اگر در ظاهر کار بیهوده ای باشد، اما برای فرد و صد البته برای مهمان بسیار خوشایند است. تفاوت بین انتظار سازنده و غیرسازنده نیز مانند مثال بالا بهتر مشخص می شود.

امام صادق(ع) می فرمایند: هرکس از شما که به حال انتظار بر این امر(ظهور) از دنیا رود همانند کسی است که در سراپرده ی خاص امام قائم باشد.۱

انتظار سازنده و تسلیم بودن

تفکر نزدیک بودن فرج در هر زمانی، بدون شک یکی از سازنده ترین رویدادها برای یک منتظر واقعیست. اما شتاب در امری که خداوند وعده ی آن را داده به نظر عقلانی نبوده و مسبب سستی و حتی ناامیدی در ظهور امام عصر(عج) می شود.

باید انتظار سازنده را در تسلیم بودن در برابر وعده ی الهی چشید. زیرا هیچگاه خداوند متعال به واسطه ی شتاب بنده ی خود، اموری را که مقرر فرموده تغییر نداده و نخواهد کرد. انتظار فرج نیز از این امر مستثنی نیست. در مورد انتظار فرج و طولانی شدن آن، امام صادق (ع) به یکی از یاران خود می فرمایند: ای مهزم؛ آرزومندان خطا کردند و شتابجویان هلاک شدند و آنان که در مقام تسلیم اند نجات یافتند و به سوی ما باز خواهند گشت.۲

هرچه زمان میگذرد قطعا ظهور نزدیک می شود! حال به راستی چه کسی بر خود نام منتظر می گذارد تا وقتی در جستجوی یار نباشد؟ تا وقتی خود را نزدیک ظهور نبیند؟ تا وقتی حضور امام غایب را حس نکند؟ آری انتظار یعنی جستجو، یعنی ظهور امام زمان (عج) بر قلب فرد و انتظار کلمه ای فراتر از یک معنی خواهد داشت زمانی که فرد سراپا در تکاپوی به سرانجام رساندن ظهور با عمل به اوامر ولی خود باشد…

__________________________

۱-غیبت نعمانی ص۲۸۵

۲-غیبت نعمانی ص۲۸۱

۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *