آموزش و پرورش حامی عقب ماندگی

نویسنده: محمود ظروفچی ارسال شده در: یادداشتها بدون دیدگاه ۱۳۹۵/۰۷/۲۷

شاید عنوان این نوشته کمی عجیب باشد ولی موضوعی به غایت دردناک و واقعیست. معمولا کسی که بیشتر با رایانه کار می کند سعی می کند بروز باشد. چه استفاده از سیستم عامل جدید و چه نرم افزارهای بروز شده. مدتی می شود که در مدارس برای تدریس و کارهای پشتیبانی رایانه رفت و آمد دارم اما جای تاسف دارد که آموزش و پرورش جدای از رایانه های قدیمی و مستهلک که برخی اصلا بدرد روشن و خاموش کردن هم نمیخوردند، نرم افزارهای تخصصی اش هم مانند رایانه های قدیمی اش پر از باگ و مشکل است.

ویندوز xp جز لاینفک سیستم اداری آموزش و پرورش است. یعنی هر نرم افزاری که بر بستر ویندوز طراحی شده هم قدیمی هستند. یا اصلا بروزرسانی نشده اند و یا بروزرسانی هایی جزیی برای رفع برخی از مشکلات کوچک دریافت کرده اند.

یکی از مشکلاتی که بیشتر مدیران مدارس با آن دست و پنجه نرم می کنند نبود پشتیبانی درست از این نرم افزارهاست. بخش IT در آموزش و پرورش هم صرفا راهنمایی برای کار با نرم افزارها را ارایه می دهد و بخشی برای ارایه پیشنهادات و انتقادات برای این وضع وجود ندارد. و زمانیکه پیشنهادی داده می شود با جمله : “بی خیال آقا…” مواجه می شوند.

جای تاسف دارد که آموزش و پرورش با بودجه که دریافت می کند؛ حتی نمی تواند نرم افزارهایی متناسب با سیستم اداری و نرم افزاری فعلی تولید کند! البته جای شکرش باقیست که سیستم های تحت وبی طراحی کرده اند که حداقل مشکلات موجود در نرم افزارهای فعلی را ندارد ولی باز هم جای کار دارند.

به نظر من آموزش و پرورش ابتدا باید این رویه را در سیستم اداری خود اصلاح و خود را برای سالهای آینده آماده کند. اگر با این شرایط و به همین منوال پیش رود قطعا در آینده ای نزدیک باید هزینه مادی و معنوی بسیاری را صرف اصلاح آن کند.

۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *