آقای دلاری که تنها برای پرداخت حقوق ها دلار نیست

نویسنده: محمود ظروفچی ارسال شده در: یادداشتها بدون دیدگاه ۱۳۹۷/۰۴/۲۹

هرچندسال یکبار که قیمت دلار افزایش غیرمعقول پیدا می کند همه‌ی امورات مملکت معطل برنامه ریزی دولت ها برای خروج از بلبشوی افزایش قیمت ها می شود. در دولت روحانی که دلار رکورددار (از ۳۸۰۰ تومان به ۹۰۰۰ تومان) افزایش قیمت از ابتدای انقلاب تا به حال بوده نیز اینچنین است. اما همیشه به این فکر می کنم که آیا واقعا راهی وجود ندارد که دولتها قبل از بوجود آمدن این مشکل که بارها در دوره های مختلف تکرار شده از آن جلوگیری کنند تا به سرنوشتی که اکنون می بینیم دچار نشوند؟!

جواب؛ بله وجود دارد اما: عدم برنامه ریزی برای برخورد با این معضل و در کنار آن جلوگیری از مشکلاتی که با افزایش قیمت دلار در کشور پیش می آید دلایل متعددی دارد. مثلا؛ وجود برخی افراد در بدنه حکومتی و استفاده از این افزایش قیمت! و دلیل دیگر سود سرشار بادآورده ای که دولت ها نمی توانند از آن چشم پوشی کنند! وگرنه برنامه ریزی برای کنار گذاشتن دلار کاری نیست که یک دولت (یک رییس جمهور) در ۴ یا ۸ سال از عمر خود نتواند آن را عملی کند.

هر زمان که دلار بالا می رود همه کالاها افزایش قیمت پیدا می‌کنند؛ چه آنهایی که تولید آن ارتباط مستقیم با دلار داشته باشد و چه آنهایی که هیچ ارتباطی با دلار نداشته باشد؛ مانند اقلام اساسی که از صفر تا صدش در داخل تولید می شود! جدا از این مسئله که مشکلاتی از ایندست بی لیاقتی و ناکارامدی دولتها را نشان می دهد؛ سو استفاده فردی ما ایرانیان در هر شغل و رده و سمت یکی دیگر از دلایل بارز آن است. مثلا زمانیکه این افزایش قیمت رخ داد خیلی از فروشنده ها کالاهای خود را احتکار کردند. حتی کالاهایی که قیمتشان ربطی به دلار نداشت. از کالاهای الکترونیکی گرفته تا برنج و گندم و تخم مرغ! همین کار باعث می شود تا مردم غیر از نگرانی بابت قیمت دلار از بالا رفتن قیمت اقلام اساسی روزمره و یا کمبود آن نیز اضطراب داشته باشند.

یکی دیگر از مثال های سو استفاده، صنعت خودروسازی است. دو شرکت مونتاژکننده بزرگ فرغون یعنی ایرانخودرو و سایپا که سالیانه تعداد بسیاری از این فرغون ها را وارد بازار کرده و هرسال به بهانه های مختلف قیمت آنها را افزایش می دهند. یکبار به علت تغییر چراغ ها، یکبار به علت ایجاد خط در کنار درب خودرو، یکبار به علت افزایش ایمنی و استاندارد خودرو و جدیدا در بازه های یک هفته تا یک ماهه به علت افزایش نرخ دلار! و مردم از همه جا باخبر! هم هربار با شنیدن خبر افزایش قیمت، برای خرید این آهن پاره ها هجوم می برند! یعنی یکبار به این فکر نمی کنند که این یک حربه رسانه ایست که خود خودروسازان در برابر مردم بکار می گیرند تا فروش خود را افزایش دهند وگرنه هیچ دلیلی برای اعلام این افزایش قیمت ها قبل از افزایش قیمت رسمی وجود ندارد. اما به هر دلیلی ما مردمان همیشه در صحنه هربار در باتلاق رسانه ای این خودروسازان در هرحال دست و پا زدنیم.

نام ریال یا تومان در کشور فقط برای راحتی کار برده می شود؛ چون در هر صورت ما تمام کارهای روزانه خود از قبیل خرید و داد و ستد و… را با دلار انجام می دهیم. دلیل آن هم مشکلات مالی است که با نواسانات قیمت دلار در کشور به وجود می آید. اما دولت برای پرداخت دستمزد به همان ریال بسنده کرده و هر سال با افزایش چند درصدی حقوق ها به ریال، خود را مستحق دریافت مدال افتخار می داند! اما نمی داند یا نمیخواهد بداند که صرفا با دادن شعارهای زیبا و دهن پر کن و بدون عمل به وظایف ذاتی خود نمیتواند این مشکل را که تمام کشور را تحت تاثیر خود قرار می دهد حل کند.

اکنون که بیش از ۴ ماه است مشکلات اقتصادی به مراتب فشار بیشتری به مردم آورده و ارزش پول مملکت به صورت بی سابقه ای کاهش پیدا کرده است دولت باید فکری بحال برون رفت از گرداب دلار کند و به مردم بیشتر بها دهد. ابتدایی ترین کار دولت تغییر تیم اقتصادی خود است. زیرا بیش از ۵ سال است که تیم اقتصادی دولت بجای رفع و رجوع مشکلات با بی تدبیری، کم تجربگی، وادادگی، فامیل بازی، باندبازی از کار اصلی خود دور و باعث ایجاد چالش اقتصادی بی سابقه ای شده است. امیدوارم قبل از به وجود آمدن مسائل حادتر در کشور که تحت تاثیر چالشهای اقتصادی رخ می دهد دست بجنبانند و کاری برای اقتصاد بیمار ایران کنند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *